سردخانه اتاقی

سردخانه های اتاقی معمولا برای ساخت سردخانه کوچک تا متوسط و جهت نگهداری مواد غذایی در رستوران ها و کافه ها ، مراکز توزیع مواد غذایی، هتل ها و یا ذخیره میوه‌ در باغ‌ها کاربرد دارد. در اینگونه سردخانه ها اصولا دیواره های یکی از اتاق های درون ساختمان توسط ساندویچ پانل عایق شده و پس از نصب تجهیزات سرمایشی بعنوان سردخانه مورد استفاده قرار می گیرد .

افزون بر این می توان اتاقهای سردخانه ای را به ویترین خنک مجهز نمود تا در فروشگاه ها علاوه بر زیبایی به نمایش محصولات نگهداری شده در سردخانه کمک نماید. نصب شیشه دوجداره در قسمت ویترین سردخانه باعث افزایش راندمان سردخانه و کاهش اتلافات دمایی آن می‌شود وعایق سایر قسمت‌‌های سردخانه از جنس پلی اورتان می باشد.


 

سردخانه کانکسی

در صورتی‌ که نیاز به یک سردخانه کوچک و متوسط وجود داشته باشد ولی فضای مورد نظر برای ساخت آن بجای اتاق موجود درساختمان ، فضای داخل یک سوله و یا در فضای باز باشد، از سردخانه و یا سردخانه کانکسی (قابل حمل) استفاده می‌شود که به جای استفاده از دیوارهای اتاق، از کانتینر و یا سازه فلزی استفاده می‌شود.

به لحاظ هزینه ساخت تنها تفاوت بین سردخانه کانکسی و اتاقی ، هزینه ساخت کانکس یا سازه فلزی سردخانه می باشد. سایر تجهیزات برودتی چون ساندویچ پانل، و تجهیزات سیکل سرمایش و اجرت نصب در سردخانه کانکسی و اتاقی یکسان است.

از عایق پلی اورتان یا ساندویچ پانل با ضخامت 10 تا 15 سانتیمتر در بدنه کانکس استفاده می‌شود. انواع درب کشوی و لولایی بر روی سردخانه کانکسی قابل نصب است و کف کانکس ها می‌تواند متناسب با نوع کاربری و یا به دلخواه مشتری ورق عاج دار یا پی وی سی و... باشد. سردخانه های کانکسی در حجم مفید 10مترمکعب تا 40 متر مکعب قابل تولید می باشند.

 

سردخانه های بزرگ صنعتی

اینگونه سردخانه ها معمولا برای ذخیره و انبار مواد غذایی در مقیاس انبوه بکار می روند و اصولا از اتاق‌های بسیار زیادی تشکیل می‌شوند که شرایط دما ورطوبت نسبی هر اتاق بر مبنای کاربرد آن در نگهداری مواد غذایی ویژه با اتاق های دیگر متفاوت است . سردخانه های بزرگ بسته به شرایط طراحی از سیستم فریونی و یا آمونیاکی بهره می برند . انبارهای مواد غذایی فاسد شدنی عمومی شهر که باغداران بزرگ و یا توزیع کنندگان اصلی گوشت و مرغ محصولات خود را در آن نگهداری می‌کنند معمولا در این دسته از قرار می‌گیرند.

سردخانه کانکسی ثابت

عدم نیاز به ساخت اتاق و یا اختصاص یکی از اتاق های ساختمان برای احداث سردخانه ، همچنین امکان نصب در فضاهای بسته و باز از مزایای اینگونه سردخانه ها می باشد . در این سردخانه‌ها انواع مواد غذایی شامل گوشت، سبزیجات، میوه و انواع محصولات بهداشتی را می‌توان نگهداری نمود.

جهت کاهش فضای اشغال شده توسط تجهیزات برودتی و حفظ زیبایی ظاهری می‌توان از انواع کندانسینگ یونیت دانفوس، بیتزر، کوپلند، زانوتی و ...استفاده نمود. ابعاد کانکس مربوطه بر مبنای نوع مواد غذایی و تناژمورد نیاز تعیین می گردد .

 

سردخانه کانکسی متحرک

در این نوع سردخانه ها با تعبیه تجهیزاتی چون قلابها و محل قرارگیری شاخک لیفتراک ، امکان جابجایی توسط  لیفتراک یا جرثقیل فراهم می گردد. این سردخانه ها جهت نگهداری مواد غذایی و بهداشتی در دمای بالای صفر و زیر صفر کاربرد داشته و می‌توانند به بلاک‌های سرمایشی دانفوس، کوپلند ، بیتزر یا زانوتی مجهز شوند.


 

 

 

 کارشناسان گروه صنعتی دامون پروژه به پشتوانه تجارب حاصل از اجرای موفق بیش از پنجاه پروژه در زمینه طراحی و ساخت انواع سردخانه مواد غذایی و استقرار تیم های کاری در جزیره کیش و مرکز ایران (اصفهان) آماده ارایه خدمات فنی و مهندسی درکلیه نقاط کشور می باشند.